Muhasebeci CV örnekleri kısmına geçmeden önce muhasebecilik mesleğini ele almakta fayda var. Muhasebeyi düşündüğünüzde, ekonomik aktiviteyi düşünürsünüz. Ekonomik alanda faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve şirketlerin hesaplarının tutulması, gelir ve giderlerin takibi ve kayıt altına alınması muhasebecinin işidir.

Muhasebe ödüllendirici bir endüstridir, ancak finans veya işletme ile ilgilenen herkes için ideal bir kariyer olabilir. Muhasebeci olmak için lise ve üniversitede bu bölümü okuyabilirsiniz.

Muhasebeci, ekonomik anlamda faaliyet gösteren bir şirketin veya bireyin işinde gerekli düzenlemeleri yerine getirerek hesap tutan ve çeşitli beyannameler düzenleyen kişidir. Muhasebeci olabilmek için ilgili üniversitenin lisans okulundan mezun olmanız, yaptığınız sınavları geçmeniz ve sertifika almanız gerekir. Yani mesleği doğrudan öğrenen hiç kimse diplomasız muhasebe mesleğini icra edemez.

Eskiden bilgisayarlar hayatımıza girmeden önce tüm bilgiler genellikle elle girilerek oluşturulurdu. Günümüz koşullarında teknolojinin gelişmesiyle hayatımızda ortaya çıkan bilgisayarlar, birçok iş için kolaylık sağladığı gibi muhasebe meslek mensupları için de faydalı kolaylıklar sağlamıştır. Yasal defterler, vergi beyannameleri ve makbuzlar genellikle bir bilgisayarda oluşturulur ve gerektiğinde bir yazıcıda yazdırılır.

Muhasebecilerin Görevleri

Muhasebe mesleğini icra etmek isteyenlerin birçok işi kolaylıkla yapabilmeleri gerekmektedir. Serbest meslek sahibi, kamu ve özel kuruluşlar gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren bireyler için iş kayıtları, serbest meslek gelirleri vb. çeşitli muhasebe kayıtları yapılmalıdır. Vergi beyannameleri ilgili yasalara uygun olarak kişi veya kuruluşlara hesap verebilir şekilde düzenlenir. Bireysel ve kurumsal vergi daireleri arasında adeta köprü görevi görülür. Gerekli tüm oylama süreçlerine katkıda bulunmak ve ayrıca sosyal sigorta kurumlarıyla olan ilişkileri de düzenlemek muhasebecilerin görevleri arasındadır. Muhasebeci CV örneği görevler ve deneyimler kısmı ile tüm bu faaliyetleri gerçekleştirme yetkinliğinizi işverenlere yansıtmanızı sağlar.

Muhasebeci Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olunmalıdır?

Her meslekte olduğu gibi muhasebecilik mesleğinde de bazı özelliklere sahip olmak gereklidir. Muhasebeci olmak istiyorsanız; sayıları anlamanız, ayrıntılara dikkat etmeniz, ofis ortamında çalışmaktan keyif almanız, sorumluluk sahibi, yeterince sabırlı, dikkatli olmanız ve düzen işlerine ayak uydurmanız gerekir.

Serbest muhasebeciler bir şirkette çalışabilir veya kendi ofislerini açabilir. Çeşitli hizmetler sunan bir şirkette çalışmak istiyorsanız, her disiplinde olduğu gibi bir özgeçmiş oluşturmanız gerekir. Özgeçmişiniz, akademik geçmişiniz, önceki çalışma alanınız, bilgisayarlarla çalışma beceriniz ve diğer çeşitli muhasebe programları dahil olmak üzere çeşitli bilgileri açıkça belirtmelidir. Bu noktada muhasebeci CV hazırlama işlemini en iyi şekilde gerçekleştirmek şart olacaktır.

Sizler bu noktada sitemiz üzerinde bulunan hazır muhasebeci CV örneği taslağını inceleyebilir, muhasebeci CV indir seçeneği üzerinden bu hazır CV örneğini kolay ve hızlı bir şekilde telefonunuza veya bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu CV örneği ile işverenin merak ettiği ve ilgi alanına giren tüm soruları cevaplandırmış olarak iş bulma sürecinizi hızlandırabilirsiniz.


WhatsApp