​Elektrik-Elektronik mühendisliği günümüzün en popüler mesleklerinden birisidir. Yaklaşık 10 yıl önce, elektrik-elektronik mühendisliği bölümü, ülkemizdeki tüm üniversiteler dahil olmak üzere en yüksek puanlık mühendislik bölümlerinden birisiydi. Günümüzde birinciliği bilgisayar mühendisliğine bırakmış olsa da birçok bölüme göre hala yüksek bir puan ile bu bölüme girilebiliyor. 

Ayrıca birçok sektörde hala elektrik-elektronik mühendisliği talebi bulunmakta. Pek çok işte elektronik devreler ve sistemler kullanılmaya devam ediyor. Dünyaca ünlü IEEE enstitüsü bu trendi tek bir kelime ile açıklamakta: Yüksek. Yüksek maaşlar, yüksek büyüme, yüksek talep ve yüksek rekabet.

Sektördeki rekabetin çok fazla olmasından dolayı, ister uzman olun ister amatör hazırlayacağınız öz geçmişinizin kesinlikle etkileyici ve tamamen size özel olduğundan emin olmalısınız. Elektrik elektronik mühendisi CV örnekleri sayesinde, kolay bir şekilde CV hazırlamanız mümkün. 

Elektrik Elektronik Mühendisi CV Nasıl Hazırlanır?

Elektrik elektronik mühendisi cv nasıl hazırlanır konusunda bilgi sahibi olmak için yazımızda vereceğimiz kriterlere ve örneklere dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Cv hazırlamak için tıpkı mesleğinizde uyguladığınız gibi öncelikle öz geçmişiniz için zihninizde bir şema planlayın. Şemanızı planladıktan sonra doğru format ve yapı için karar vermelisiniz. Planlı bir şekilde hazırlanmanız, CV’nizin tek sayfaya sığması için yeterli olacaktır. İşverenler için yüzlerce öz geçmiş arasından tek sayfada hazırlanmış etkili bir CV sayesinde, daha çok ilgi çekeceksiniz. Bu nedenle CV hazırlarken 1 sayfayı aşmamaya özen göstermelisiniz. 

Etkili bir cv nasıl hazırlanır ve nelere dikkat edilmelidir? CV hazırlarken 3 farklı türde yöntem uygulayabilirsiniz. 

  • Kronolojik CV: CV’ler arasında en yayın kullanıma sahip olan türdür. Ters bir kronoloji yapısı takip edilir. Böylelikle CV’nizi inceleyen kişi iş hayatınızı kolay bir şekilde inceleyebilir. Fakat iş hayatınız içerisinde uzun süreli boşluklar bulunuyorsa, bu CV türü sizin için uygun olmayabilir. 

  • İşlevsel CV: İşlevsel CV, klasik bir CV’de bulunan kariyer basamaklarından ziyade becerilerinizi ön plana çıkartan bir CV türüdür. Eğer iş deneyiminiz az ise veya kariyer değiştiriyorsanız bu CV türünü kullanmanız etkili olacaktır. 

  • Hibrit CV: Kronolojik ve işlevsel CV modellerinin birleştirilerek en iyi hale getirilmiş olanıdır. Bu CV türü sayesinde, iş tecrübelerinizi gizlemenize gerek kalmadan odak noktasını becerilerinize çekebilirsiniz. 

Elektrik elektronik mühendisi CV hazırlamak için önerimiz Hibrit veya İşlevsel CV olacaktır. Kronolojik CV türü her ne kadar yaygın olsa da becerilerinizi ön plana çıkarmanız için yeterli olmayacaktır. Mesleğin büyük bir kısmının beceri olduğunu varsayarsak, Hibrit veya İşlevsel CV bu meslek için kullanılması gereken CV türlerinden birisidir. CV içerisinde mutlaka sertifika, ilgi alanları, diller, yayınlar, referanslar kriterlerini iyi kullanmalısınız. CV’nizde vereceğiniz tüm bilgilerin doğru ve geçerli olması çok önemlidir. 


WhatsApp