Cankurtaran CV örnekleri, bu alanda gerekli yetkinliğe sahip olan ve bu alanda kendisine uygun bir iş aramakta olan cankurtaranların iş bulma sürecine yardımcı oluyor. Cankurtaran CV örneği sayesinde iş bulma süreci en ideal seviyede gerçekleşmiş olurken aynı zamanda da bu iş bulma süresi epey kısaltılmış oluyor.

Cankurtaranlar, deniz ve havuzlarda yüzen insanların güvenliğinden sorumludur ve genellikle yakın ya da bitişiğindeki belirli alanlarda bulunur. Bir okyanus veya göl kenarındaki bir plajda öncelik, sorumlu alanlardaki kullanıcıların zarar görmemesini sağlamaktır. Cankurtaranlar genellikle işe alındıklarında bu sorumluluğa sahiptir, ancak gönüllü de olabilirler.

Cankurtaran Olmak İçin Gerekli Olan Nitelikler

Cankurtaran, iyi bir yüzücü ve mesleki eğitim almış kişidir. Bu eğitim üniversitede verilen bir lisans eğitimi değildir. Sertifikalı eğitimdir. Cankurtaranlar otellerde, kapalı ve açık yüzme havuzlarında, yüzme havuzlu spor salonlarında, topluluklarda ve plajlarda çalışır. Cankurtaranlar, ileri düzeyde ilk yardım bilgisine sahip kişilerdir. İşe başlamadan önce ilk yardım eğitiminden geçerler. Cankurtaran olmak belirli nitelikler gerektirir. Bu nitelikler şu şekilde sıralanabilir:

 • İyi yüzme becerileri ve yüzme tekniği mevcut olmalıdır.
 • İnsanlarla iyi iletişim kurma becerisine sahip olmalıdır.
 • Bu mesleği icra edebilmek için herhangi bir fiziksel sağlık sorunu bulunmamalıdır.
 • Aktif ve sürekli hareket halinde olmalıdır.
 • Acil bir durumda sakin kalmayı başarmalıdır.
 • Görme ve işitme duyuları son derece hassas olmalıdır.
 • Fiziksel olarak güçlü olmalıdır.
 • Sorumluluk alabilmelidir.
 • Hızlı ve doğru kararlar verebilmelidir.
 • Düzenli bir çalışma hayatına uygun olmalıdır.
 • Stresi yönetebilmelidir.

Cankurtaran Görev ve Sorumlulukları

Cankurtaranlar havuzlarda ve okyanuslarda çalışır. Özellikle havuzlu otellerde cankurtaran kullanımı zorunludur. Yüzme havuzu bulunan ve cankurtaran bulunmayan oteller Turizm Bakanlığı'ndan işletme belgesi alamazlar. Cankurtaran bir risk durumunda harekete geçmeye hazır halde bulunur. Güvenli bir şekilde yüzdüklerinden emin olmak için insanları gözlemler ve gerekli müdahaleleri gerçekleştirir. Almış olduğu eğitimler aracılığı ile kalp masajı yapabilir.

Kötü hava, havuzda ve denizlerde yüzmeyi engeller. Cankurtaran iş yerindeki ekipmanı kontrol eder ve ekipman hakkında kapsamlı bir rapor oluşturur. Cihazlar düzgün çalışmıyorsa, cihazları değiştirebilir veya onarabilir. Havuz suyunun kimyasal bileşimini prosedüre göre ayarlamak için bir çalışma gerçekleştirir. Arama ve kurtarma operasyonlarına katılım gösterir. Cankurtaranlık mesleği son derece önemli bir meslek olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle göreve uygun bir kişi tarafından bu meslek tercih edilmelidir.

Cankurtaran CV Hazırlama Süreci

Cankurtaran CV hazırlama sürecinde tıpkı diğer mesleklerde olduğu gibi pek çok noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durumda hazır cankurtaran CV örneği şablonları bir özgeçmişten beklenen her şeyi sunacaktır. Site içerisinde çevrimiçi bir şekilde hazır CV oluştur eylemini gerçekleştirirken aynı zamanda bu CV şablonunu cankurtaran CV indir seçeneği üzerinden bilgisayarınıza indirebilir, CV düzenle seçeneği ile de gerekli düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz.


WhatsApp