Bir tasarımcının yarattıkları kendisini yansıtmasına yeterli olsa da deneyimleri hakkında ek bilgiler sağlayabilmek ve yine kendisini en iyi şekilde aktarabilmek için harika bir CV’ye ihtiyaç duyacaktır. CV içerisinde doğru ve güncel bilgilere yer verirken, CV’nizin tasarımı konusunda da bir o kadar titiz olmalısınız. Mesleğinizi en iyi şekilde CV’nizin tasarımına da yansıtarak, işinizde ne kadar iyi olduğunuzu CV tasarımında bile gösterebilirsiniz. 

Grafikerlik için başvuru yapacağınızda iyi bir CV’ye ihtiyaç duyacaksınız. Daha önce bu alanda herhangi bir CV hazırlamadıysanız ya da CV’nizi doğru şekilde hazırladığınızdan emin değilseniz Grafiker CV örneklerine göz atmanız sizin için doğru bir adım olacaktır. Bu yazımızda Grafik Tasarımcı CV’si nasıl olmalı ve CV hazırlarken hangi unsurlara dikkat etmeniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Grafik Tasarımcı CV’si Nasıl Olmalı?

Grafik tasarımcılarla düzenli olarak çalışan ve onlara iş veren Jeremy Chevallier şu şekilde açıklama yapıyor: “Bir grafik tasarımcı adayını herhangi bir işe almadan önce mutlaka dört temel maddeye bakarız: işin kalitesi, program yetkinlikleri, işindeki tutarlılık ve eğer serbest bir çalışansa olumlu referanslar.”

Grafik Tasarımcı özgeçmişi, her şeyden önce niteliklerinizi ve becerilerinizi sunarak iş alabileceğiniz bir meslektir. Bu yüzden özgeçmiş içerisinde beceri ve niteliklerinizi iyi şekilde vurgulamalısınız. CV’nizdeki değerinizi ve başvurduğunuz şirkete ne gibi faydalar sağlayabileceğinizi iyi bir şekilde yansıtmalısınız. 

Cv hazırlarken dikkat etmeniz gereken başlıca unsurlar şunlardır:

  • Araştırmanızı iyi yapın: CV’nizi başvuracağınız şirketin ihtiyaçlarına göre şekillendirmelisiniz. Aslında bu şirketin misyonunu, zorluklarını ve değerlerini de anlamanıza yardımcı olur. Sosyal medya ve web sitelerine göz atarak şirket hakkındaki tüm verilere ulaşabilirsiniz. 

  • İş ilanını gözden geçirin: İş ilanları, şirketin kendisi için ideal olarak düşündüğü aday özellikleri hakkında gereken tüm bilgileri içerecektir. İş ilanında yer alan temel niteliklerin ve becerilerin altını çizin. Bunları CV’nize dahil etmeniz gerekecektir. Bazı şirketler CV tarama yazılımı kullanmaktadır, bu nedenle CV içerisinde anahtar kelime olarak bu beceri ve nitelikleri kullanmanız sizi bir adım öne taşıyabilir. 

  • En alakalı çalışmanızı seçin: Kapsamlı bir portföye sahip olabilirsiniz veya uzun bir yetenek listeniz olabilir fakat bunu başvuracağınız pozisyonla en alakalı şekilde düzenlemelisiniz. Örneğin, başvuracağınız şirket marka bilinci yaratabilecek deneyimli bir grafik tasarımcı arıyorsa, buna uygun olan çalışmalarınızı ortaya koymanız gerekmektedir. 

  • Çekici ve basit bir tasarım oluşturun: İçerik her ne kadar çok önemli olsa da CV’nizin basit ama çekici bir tasarıma sahip olması da çok önemlidir. Estetik ve temiz bir tasarım hazırlamanız sizi bir adım öne geçirecektir. Bir veya iki yazı tipi kullanın, renkleri dengeli bir şekilde kullanın ayrıca bol miktarda beyaz alan kullanarak okunmasını kolaylaştırın. Becerilerinizi gösterebilmek için birkaç yaratıcı öğe de ekleyebilirsiniz. 


WhatsApp