CV formu doldurma aşamasında olan adaylar ve yeni mezunlar, etkili ancak bir o kadar da sade CV hazırlama ve oluşturma yöntemlerini mümkün mertebe bilmelidirler.

Kişisel Bilgiler

İletişim bilgilerini eklemek oldukça basit görünebilir, ancak birçok kişi bu bilgileri özgeçmişlerine eklemeyi unutur. Özgeçmişiniz adınızı, sahip olduğunuz unvanınızı, kişisel olarak kullanmakta olduğunuz e-posta adresinizi ve aynı zamanda cep telefonu numaranızı içermelidir. Bu bölüm ayrıca LinkedIn profilinizi ve profesyonel web sitenizi de içerebilir. Ancak, kişisel bilgilerin aşağıdakileri içermesi doğru değildir:

  • İlgisi olmayan sosyal medya linkleri
  • Resimli yazı
  • Kişisel olamayn, eski iş yerinizde kullandığınız eü posta adresi

Ön Yazı

Tüm CV örneği veya şablonu seçenekleri de mutlaka ön yazı eklenecek bir kısıma yer verir. Bu kısım çok önemlidir en üstte ve işverenlerin ilk gördüğü şeydir. Bu açıklamayı yazma amacınız, kendinizin kısa bir profilini sunmaktır. Başlıca özellikleriniz nelerdir ve çalışmak istediğiniz kuruma ne gibi bir değer katabilirsiniz gibi bilgileri mutlaka belirtmelisiniz. İki üç kısa paragraftan oluşan profiliniz özgeçmişinizin okunmaya değer olduğu izlenimini verir. Bu bölümün içermesi gerekenler:

  • Kim olduğunuz
  • Başarılarınız
  • 2 veya 3 yeteneğiniz
  • Vizyonunuz ve başvuracağınız şirkette yapmak istedikleriniz
  • Güçlü ve etkileyici sözler

Ancak işi neden istediğinizi açıklayan kısım uzun bir paragraf olmamalıdır. Elbette, başvurunuzla ilgili olmayan bilgilerden bahsetmeyin.

Eğitim Bilgileriniz

Bu bölüme eklemeniz gereken bilgiler iş deneyiminize bağlıdır. Örneğin, 2 yıldan fazla iş deneyiminiz varsa, lütfen mezuniyet tarihinizi, mezun olduğunuz kurumu ve derecenizi belirterek sadece lise sonrası bilgileri ekleyin. Yakın zamanda mezun olduysanız, aldığınız ödülleri, tezinizin başlığını, başvurduğunuz pozisyonla ilgili aldığınız dersleri, başarılarınızı ve katıldığınız ders dışı etkinlikleri belirtin. Eğitim bilgilendirme gündemine dahil edilmesi genç profesyoneller için uygundur. Ancak, 10 yıldan fazla mesleki deneyiminiz varsa, özgeçmişinize veriler dahil edilemez.

Hazır CV taslak dosyaları da eğitim bilgileriniz için ilgili alanı sizlere sunar. Sizler örnek CV şablon doldurmayı da tercih edebilir ve tüm eğitim bilgilerinizi potansiyel işverenlerinizle paylaşabilirsiniz.

Becerileriniz

Özgeçmişiniz, başvurduğunuz pozisyonla ilgili en az beş beceri içermelidir. Teknik becerilere örnek olarak web geliştirme, bilgi teknolojisi ve istatistiksel modelleme dahildir. Kişisel becerilere örnek olarak etkili iletişim, sosyal beceriler, hızlı problem çözme, kolay karar verme ve eleştirel düşünme dahildir. Yine, dil seviyenizi ve bu becerileri geçmişte nasıl kullandığınızı kısaca anlatabilirsiniz. Her durumda, bunu başvurduğunuz pozisyonla alakalı bir şekilde açıklamanız gerekir. Bu nedenle, reklamınızdaki niteliklerinizi ve becerilerinizi eşleştirmeli ve anahtar kelimelerinizi eklemelisiniz. CV örnekleri de becerileriniz ve ilgi alanlarınız için sizlere ilgili alanı sunar ve becerilerinize CV’nizde yer vermenizi kolaylaştırır.

İş Deneyimleriniz Kısıtlıysa Neler Yapabilirsiniz?

Çok az veya hiç iş deneyiminiz yoksa iş bulmak zor bir süreç olabilir. Ama bunun sizi durdurmasına izin vermemelisiniz. İşverenlere iş için neden ideal ve uygun bir aday olduğunuzu göstermek için ön açıklama bölümünü kullanın. Becerileriniz hakkında mümkün olduğunca net ve etkili bir şekilde konuşun ve kişiliğinizi gösterin. Bir hikaye anlatmak yerine kısa bilgi verin.

İş tecrübeniz olmasa bile üniversitede edindiğiniz beceriler ve başvurduğunuz şirkette size yardımcı olacak gönüllülük faaliyetleri paha biçilmezdir. Becerilerinize bağlı olarak, bir işveren, o iş için gerekli niteliklerle ilgili olarak sizi işe uygun olarak değerlendirebilir. Anahtar kelimelerinizi dikkatli seçin çünkü işverenler tarama yazılımı kullanabilir. Bu nedenle özgeçmişinize alakalı anahtar kelimeler eklemek, özgeçmişinizin işe alım testini geçmesini ve işvereninize ulaşmasını sağlayacaktır.

Sizler boş bir şablon doldurmayı bu noktada tercih edebilirsiniz. İlgili bilgileri kolayca doldurabilir ve sade CV sahibi olabilirsiniz. Excel ve word’de hazırlamak yerine pdf seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Üstelik indir seçeneği ile akıllı cihazlarınıza PDF fomatında indirme işleminizi de tamamlayabilirsiniz.


WhatsApp