Cv oluşturma sitesi detaylarından bahsetmeden önce, CV ve kapsamlı CV özelliklerine değinmekte fayda var. Özgeçmiş (CV), akademik ve profesyonel başarıların geçmişini açıklayan ayrıntılı ve oldukça da kapsamlı bir belgedir. Genellikle kişisel iletişim bilgilerinden başlayarak kronolojik sırada biçimlendirilir. Standart bir özgeçmiş uzunluğu yoktur, ancak çoğu özgeçmiş 3 ila 10 sayfa arasında değişir, ancak bazı durumlarda özgeçmiş çok daha uzun tutulabilir. Genel olarak bakıldığında ise, ne kadar çok deneyiminiz varsa, özgeçmişiniz de bir o kadar uzun olacaktır.

Özen Gösterin ve Planlama Yapın

Büyük bir özen ve planlama ile hazırlanmak çok önemlidir. Yaygın bir anket, işverenlerin bir kişinin özgeçmişini değerlendirmek için ortalama 6 saniye harcadıklarını buldu. Kendinizin en iyi yansıması olan kısa sürede iyi bir izlenim bırakmanızı sağlayacak şekilde profesyonel bir özgeçmiş yazmak, düşündüğümüzden daha etkili olabilir. İster online bir şekilde CV hazırlıyor olun ister diğer yöntemlerden yararlanmayı daha uygun bulun; detaylı CV hazırlama süreçlerinde mtlaka gerekli özeni gösterin ve planlama yapın.

Kendinizi Açıklayın

Detaylı cv örneği hazırlarken muhakkak girişte iletişim bilgilerinize ve kendiniz hakkında bazı bilgilere yer vermeli, kendinizi açıklamalısınız. Kim olduğunuzu, şirket için neler yapabileceğinizi, kariyer hedeflerinizin neler olduğunu ve sizi en iyi kimin tanımladığını açıklarken kendiniz hakkında kısa ve akıcı olun. 50-200 kelimelik anlaşılması kolay makaleler yazmanız önemlidir. Bu yazıya başlık eklemeye gerek yoktur.

Deneyimlerinize Yer Verin

Bu bölüm, mesleki geçmişinizi veya öğrenciyseniz stajınızı nerede yaptığınızı açıklar. Referansları ters kronolojik sırayla yazmak daha doğrudur. Bu, son işinizin en üstte olması gerektiği anlamına gelir. Her şeyden önce, çalışma ortamındaki mevcut ilgili deneyiminizi belirtmek önemlidir. Çalıştığınız her şirketin adını, yerini, çalıştığınız tarihleri ​​ve unvanınızı ekleyin. Dilerseniz sorumluluk alanınızı da belirtebilirsiniz. Kısa cümleler çok daha avantajlıdır.

Eğitim Bilgilerinizi Belirtin

Yeni mezun olduysanız bunu deneyim bölümünden önce belirtmeniz çok daha önemlidir. Yine eğitim kurslarınız ters kronolojik sırada listelenmelidir. Üniversite mezunu iseniz başka bir derece bilgisi yazmanıza gerek yoktur. Üniversite bilgilerini ve öğrenim görmü olduğunuz bölümü yazmanız yeterlidir.

Başarılar ve Beceriler de Önemli

Kişisel olarak başarılı olduğunuz alanları veya sektörleri belirlemek, bu bölümdeki bir iş görüşmesinde sizi farklı kılacak adımlardan biridir. Ayrıca oldukça yetenekli olduğunuzu düşündüğünüz çeşitli ilgi alanlarını belirtmeniz, potansiyel işverenlerin gözünde sizleri diğer rakiplerden ayıracak ve sizi adeta öne çıkaracaktır. Hazır cv oluşturma aşamaları gerçekleştirirken ve hazır şablonlardan yararlanılırken de şablonlarda başarılarınızı ve becerilerinizi vurgulamanız için bir alan bulunur.

Kapsamlı CV Hazırlarken Genel Olarak Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özgeçmişinizi oluştururken dikkatli olun. Lütfen eksik bilgi vermeyin. İletişim, kişisel ve eğitim bilgilerinizi detaylandırarak deneyimimizi belirgin bir şekilde yazın. Birçok özgeçmiş türü vardır. İlk olarak, ne tür bir özgeçmiş oluşturmak istediğinize karar verin. Özgeçmişler kişisel bilgiler içerir ve dikkatli bir şekilde hazırlanmalı ve anlaşılır bir dille yazılmalı, gereksiz bilgilerden, abartıdan ve hantal dilden kaçınılmalıdır. Özgeçmişinizin amaca yönelik, açık, net, yaratıcı olduğundan ve başvurduğunuz pozisyonun gereksinimlerini karşıladığından emin olun. Özgeçmişiniz, hedef odaklı olduğunuz izlenimini kesinlikle vermelidir. Her başvuru için aynı CV'yi kullanmak doğru değildir. Her işin, her pozisyonun gereksinimleri vardır. Buna göre hareket etmeniz beklenir. Başvurduğunuz şirketi tanıyın Başvurduğunuz pozisyonun şartlarını gözden geçirin. Tüm bu araştırma ve araştırmalardan sonra özgeçmişinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Araştırmadan başvuru yapmayınız.

Kapsamlı Cv Örnekleri

Araştırma yapmadan yarım yamalak bir özgeçmiş oluşturmak doğru değildir. Ayrıca özgeçmişinizi oluşturmak için doğru miktarda zaman ayırın. Özgeçmiş türü, özgeçmişinizi yazacağınız formatı da belirler. Tecrübeli bir insansanız, sektöre devam etmek istiyorsanız yeni mezun gibi klasik bir özgeçmiş oluşturmamalısınız yoksa tecrübe ve uzmanlığınıza uymaz. Profesyonel Cv hazırlama süreçleri için mutlaka bu noktaları göz önünde bulundurmalısınız. Aşağıdaki Kapsamlı Cv Örneklerimizi inceleyerek cv hazırlama formumuz sayesinde kendi cv'nizi kolayca hazırlayabilirsiniz.


WhatsApp